top of page

Psychologiczne mediacje rodzinne i rozwodowe

​

Mediacja rodzinna jest procedurÄ… rozwiÄ…zywania konfliktów, w której bezstronna i neutralna trzecia strona towarzyszy czÅ‚onkom rodziny w procesie uzgodnieÅ„. Mediator pomaga w zdefiniowaniu kwestii spornych, okreÅ›leniu potrzeb i interesów stron, oraz o ile taka jest ich wola, w wypracowaniu wzajemnie satysfakcjonujÄ…cego oraz Å›wiadomego porozumienia.

​

Czasami ludzie z różnych powodów, na przykÅ‚ad emocjonalnych lub w wyniku braku znajomoÅ›ci zasad komunikowania siÄ™, ale także w sytuacji, kiedy znajdujÄ… siÄ™ w obliczu życiowych, traumatycznych zmian, nie sÄ… w stanie znaleźć nowych sposobów dla dalszego funkcjonowania. W takich okolicznoÅ›ciach rodzina musi wypracować nowe sposoby współżycia w zakresie wielu spraw (opiekuÅ„czych, majÄ…tkowych, wychowawczych).
 

Mediacja może pomóc w przeorganizowaniu życia w rodzinie, by przyszÅ‚e wspóÅ‚istnienie (czÄ™sto powstajÄ…cych kilku nowych jednostek rodzinnych) byÅ‚o pozbawione walk i sporów.
 

Mediacja to sposób na ochronÄ™ praw wszystkich czÅ‚onków systemu, ponieważ mediator jest równoczeÅ›nie adwokatem stron nieobecnych czy niemogÄ…cych zadbać o swój interes oraz pokazuje stronom konfliktu konsekwencje rozwiÄ…zaÅ„ dla caÅ‚ego systemu rodzinnego.
Mediacja może stać się bardzo ważnym elementem w czasie trwania terapii lub po jej zakończeniu, kiedy wydarzenia w życiu rodziny wymagają sięgnięcia po bardziej proceduralne środki.

​

Na czym polega mediacja rodzinna?

Mediacja może być podejmowana na różnych etapach życia rodzinnego, w szczególnoÅ›ci w kwestiach zwiÄ…zanych z opiekÄ… nad dziećmi po rozwodzie. Czasami rodzina koÅ„czÄ…c proces terapii podejmuje trudnÄ… decyzjÄ™ o rozstaniu. System rodzinny wymaga przeorganizowania. Mediacja rodzinna sÅ‚uży pokojowemu wynegocjowaniu rozwiÄ…zaÅ„ i może być wykorzystywana także zanim sprawa znajdzie siÄ™ w sÄ…dzie. Uczestniczy w nich jako strona trzecia mediator, który stara siÄ™ pozostać neutralny i bezstronny. Neutralność polega na niezależnoÅ›ci mediatora wzglÄ™dem stron, braku osobistego interesu w wyniku mediacji oraz na braku uprzedzeÅ„ wobec stron. Bezstronność natomiast odnosi siÄ™ do poczucia stron, że sÄ… traktowane sprawiedliwie i równo.
 

Mediacje rodzinne

Mediacje rodzinne to taka forma rozwiÄ…zywania konfliktów, w której strony maja szansÄ™ samodzielnie rozwiÄ…zać spór, a pomaga im w tym osoba zwana mediatorem. Mediator uÅ‚atwia stronom wzajemnÄ… komunikacjÄ™ oraz pomaga nazwać ich potrzeby. Mediacje rodzinne sÄ… prowadzone:

  • gdy trudno jest porozumieć siÄ™ z bliskimi osobami w ważnych sprawach,

  • gdy pary podjęły decyzjÄ™ o rozstaniu i chcÄ… ustalić wszystkie istotne kwestie,

  • w sytuacji bezradnoÅ›ci w kontakcie z wÅ‚asnym dzieckiem,

  • gdy dziecko ma trudnoÅ›ci w porozumieniu siÄ™ z wÅ‚asnymi rodzicami,

  • w sytuacji, gdy dorosÅ‚e rodzeÅ„stwo nie może porozumieć siÄ™ w kwestii sprawowania opieki nad rodzicami w podeszÅ‚ym wieku,

  • w problemach w relacji pomiÄ™dzy czÅ‚onkami rodziny, m.in. pomiÄ™dzy teÅ›ciami a synowymi czy ziÄ™ciami,

  • w konfliktach rodzinnych zwiÄ…zanych ze sprawami majÄ…tkowymi,

  • w sytuacji gdy trzeba podjąć decyzjÄ™ o podziale majÄ…tku lub uregulowaniu spraw spadkowych.

 

Mediacje rozwodowe 

Mediacje te sÄ… prowadzone dla osób, które chcÄ… ustalić zasady rozstania, które nie sÄ… pewne, czy rozwodzić siÄ™ czy zdecydować na separacjÄ™. PomagajÄ… także podjąć decyzjÄ™, czy decydować siÄ™ na orzekanie o winie w wyroku rozwodowym, ustalić wysokość alimentów oraz czÄ™stotliwość i miejsce spotkaÅ„ z dziećmi, a także omówić sprawy zwiÄ…zane z wychowaniem dzieci lub kwestiÄ… podziaÅ‚u majÄ…tku.

Mediacje sÄ… prowadzone:

  • gdy pary podjęły decyzjÄ™ o rozstaniu i chcÄ… ustalić wszystkie istotne kwestie,

  • gdy rodzice potrzebujÄ… pomocy w ustaleniu Planu Opieki Rodzicielskiej oraz wszystkich spraw zwiÄ…zanych z opiekÄ… nad dziećmi po rozstaniu,

  • gdy rodzice nie mogÄ… zgodnie ustalić wysokoÅ›ci alimentów,

  • gdy dziecko ma trudnoÅ›ci w porozumieniu siÄ™ z wÅ‚asnymi rodzicami,

  • w problemach w relacji pomiÄ™dzy czÅ‚onkami rodziny zwiÄ…zanymi z decyzjÄ… o rozstaniu,

  • w sytuacji, gdy trzeba podjąć decyzjÄ™ o podziale majÄ…tku.

​

W mediacji obowiÄ…zujÄ… zasady takie jak: szacunek do klientów, zachÄ™cania ich do dalszej pracy, wyrozumiaÅ‚ość dla chwil sÅ‚aboÅ›ci, podążania za tempem i nastrojem uczestników procesu, zachÄ™canie do znalezienia najbardziej satysfakcjonujÄ…cego rozwiÄ…zania we wspólnej pracy.

​

czas trwania sesji: 50 - 120 min. cena: od 150 zł. do 200 zł.

 

formy płatności:

  • gotówka w gabinecie

  • przelew na telefon (blik) - 604 996 293

  • przelew tradycyjny:

nr konta bankowego PEKAO SA Anna Piotrowska

89 1240 6218 1111 0010 6549 0579

bottom of page