Psychologiczne mediacje rodzinne i rozwodowe
Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktów, w której bezstronna i neutralna trzecia strona towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień. Mediator pomaga w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron, oraz o ile taka jest ich wola, w wypracowaniu wzajemnie satysfakcjonującego oraz świadomego porozumienia.
Czasami ludzie z różnych powodów, na przykład emocjonalnych lub w wyniku braku znajomości zasad komunikowania się, ale także w sytuacji, kiedy znajdują się w obliczu życiowych, traumatycznych zmian, nie są w stanie znaleźć nowych sposobów dla dalszego funkcjonowania. W takich okolicznościach rodzina musi wypracować nowe sposoby współżycia w zakresie wielu spraw (opiekuńczych, majątkowych, wychowawczych).
Mediacja może pomóc w przeorganizowaniu życia w rodzinie, by przyszłe współistnienie (często powstających kilku nowych jednostek rodzinnych) było pozbawione walk i sporów.
Mediacja to sposób na ochronę praw wszystkich członków systemu, ponieważ mediator jest równocześnie adwokatem stron nieobecnych czy niemogących zadbać o swój interes oraz pokazuje stronom konfliktu konsekwencje rozwiązań dla całego systemu rodzinnego.
Mediacja może stać się bardzo ważnym elementem w czasie trwania terapii lub po jej zakończeniu, kiedy wydarzenia w życiu rodziny wymagają sięgnięcia po bardziej proceduralne środki.
Na czym polega mediacja rodzinna?
Mediacja może być podejmowana na różnych etapach życia rodzinnego, w szczególności w kwestiach związanych z opieką nad dziećmi po rozwodzie. Czasami rodzina kończąc proces terapii podejmuje trudną decyzję o rozstaniu. System rodzinny wymaga przeorganizowania. Mediacja rodzinna służy pokojowemu wynegocjowaniu rozwiązań i może być wykorzystywana także zanim sprawa znajdzie się w sądzie. Uczestniczy w nich jako strona trzecia mediator, który stara się pozostać neutralny i bezstronny. Neutralność polega na niezależności mediatora względem stron, braku osobistego interesu w wyniku mediacji oraz na braku uprzedzeń wobec stron. Bezstronność natomiast odnosi się do poczucia stron, że są traktowane sprawiedliwie i równo.
Mediacje rodzinne
Mediacje rodzinne to taka forma rozwiązywania konfliktów, w której strony maja szansę samodzielnie rozwiązać spór, a pomaga im w tym osoba zwana mediatorem. Mediator ułatwia stronom wzajemną komunikację oraz pomaga nazwać ich potrzeby. Mediacje rodzinne są prowadzone:
-
gdy trudno jest porozumieć się z bliskimi osobami w ważnych sprawach,
-
gdy pary podjęły decyzję o rozstaniu i chcą ustalić wszystkie istotne kwestie,
-
w sytuacji bezradności w kontakcie z własnym dzieckiem,
-
gdy dziecko ma trudności w porozumieniu się z własnymi rodzicami,
-
w sytuacji, gdy dorosłe rodzeństwo nie może porozumieć się w kwestii sprawowania opieki nad rodzicami w podeszłym wieku,
-
w problemach w relacji pomiędzy członkami rodziny, m.in. pomiędzy teściami a synowymi czy zięciami,
-
w konfliktach rodzinnych związanych ze sprawami majątkowymi,
-
w sytuacji gdy trzeba podjąć decyzję o podziale majątku lub uregulowaniu spraw spadkowych.
Mediacje rozwodowe
Mediacje te są prowadzone dla osób, które chcą ustalić zasady rozstania, które nie są pewne, czy rozwodzić się czy zdecydować na separację. Pomagają także podjąć decyzję, czy decydować się na orzekanie o winie w wyroku rozwodowym, ustalić wysokość alimentów oraz częstotliwość i miejsce spotkań z dziećmi, a także omówić sprawy związane z wychowaniem dzieci lub kwestią podziału majątku.
Mediacje są prowadzone:
-
gdy pary podjęły decyzję o rozstaniu i chcą ustalić wszystkie istotne kwestie,
-
gdy rodzice potrzebują pomocy w ustaleniu Planu Opieki Rodzicielskiej oraz wszystkich spraw związanych z opieką nad dziećmi po rozstaniu,
-
gdy rodzice nie mogą zgodnie ustalić wysokości alimentów,
-
gdy dziecko ma trudności w porozumieniu się z własnymi rodzicami,
-
w problemach w relacji pomiędzy członkami rodziny związanymi z decyzją o rozstaniu,
-
w sytuacji, gdy trzeba podjąć decyzję o podziale majątku.
W mediacji obowiązują zasady takie jak: szacunek do klientów, zachęcania ich do dalszej pracy, wyrozumiałość dla chwil słabości, podążania za tempem i nastrojem uczestników procesu, zachęcanie do znalezienia najbardziej satysfakcjonującego rozwiązania we wspólnej pracy.
czas trwania sesji: 50 - 120 min. cena: od 150 zł. do 200 zł.
formy płatności:
-
gotówka w gabinecie
-
przelew na telefon (blik) - 604 996 293
-
przelew tradycyjny: